Search

Reflections 2017 Winners

Reflections 2017 Winners

PTA Reflections 2017

Minnesota State PTA Results

“What is Your Story?”

Click here for our 2017 awards pictures.

1st Place- OUTSTANDING INTERPRETATION moves on to National PTA competition.
2nd Place- Award of Excellence.
3rd Place- Award of Merit.

MUSIC CATEGORY

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Greta Galzki, Kindergarten, Century School, Park Rapids
  • 1 st -Outstanding Interpretation: Kailey Tan, 5th Grade, Olson Elementary, Bloomington
  • 2 nd – Jarrett Galzki, 4th grade, Century School, Park Rapids
  • 1 st -Outstanding Interpretation: Paige Leesburg, 10th grade, Century, Park Rapids

LITERATURE CATEGORY  Intermediate (3-5)

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Kailey Tan, 5th grade, Olson Elementary, Bloomington
  • 2 nd – Edie Robinson, 5th Grade, Congdon Park Elementary, Duluth
  • 3 rd – Salome Tovaisas, 3rd Grade, W-K Elementary

LITERATURE CATEGORY Middle School (6-8)

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Devan Meyer, 7th Grade, Kennedy School, St. Joseph

LITERATURE CATEGORY High School (9-12)

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Rishab Haldar, 9th Grade, MN North Star Unit, Eden Prairie
  • 2 nd – Sydney Koppelman, 9th grade, Century School, Park Rapids

SPECIAL ARTIST CATEGORY

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Kenny Barr, 6th Grade, Century School, Park Rapids

DANCE CATEGORY

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Camilla Clark, 4th Grade, Oakwood Elementary, Plymouth
  • 2 nd – Emily Ottman, 4th Grade, Holdingford Elementary, Holdingford
  • 3 rd – Jada Mosey, 5th Grade, Holdingford Elementary, Holdingford
  • 1 st -Outstanding Interpretation: Anika Campbell, 9th Grade, Century School, Park Rapids

PHOTOGRAPHY Primary

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Juri Lubovich, 2nd Grade, Congdon Park Elementary, Duluth

PHOTOGRAPHY Intermediate

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Annika Saur, 3rd Grade, Congdon Park Elementary, Duluth
  • 2 nd – Mya Brand, 4th Grade, W-K Elementary, Winona
  • 3 rd – Alexandra Balthazor, 5th Grade, Homecroft elementary, Duluth
  • 3 rd – Sawyer Lepsch, 4th Grade, W-K Elementary, Winona

PHOTOGRAPHY Middle School

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Morgan Koppelman, 6th Grade, Centruy School, Park Rapids
  • 2 nd – Jordan Sauer, 6th Grade, Kennedy School, St, Joseph
  • 3 rd – Julia Windley-Daoust, 6th Grade, Bluffview Montessori, Winona

PHOTOGRAPHY High School

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Matthew Benson, 11th Grade, Century School, Park Rapids

VISUAL ARTS Primary

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Harper Klug, 1st Grade, Goodview Elementary
  • 2 nd – Katherine Linsten, 2nd Grade, Homecroft Elementary, Duluth
  • 2 nd – Josephine Stephens, 2nd Grade, Oakwood Elementary, Plymouth
  • 3 rd – Delainee Gilligan, 2nd Grade, Goodview elementary, Winona
  • 3 rd – Maddison Boeckerman, 2nd Grade, Holdingford Elementary, Holdingford

VISUAL ARTS Intermediate

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Maia Stephens, 5th Grade, Oakwood Elementary, Plymouth
  • 2 nd – Lucy Carlson, 4th Grade, Olson Elementary, Bloomington
  • 2 nd – Grade, Serenity Pahl, 3rd Grade, Mn North Star Unit, St. Paul
  • 3 rd – Ashley Gearhart, 4th Grade, Olson Elementary, Bloomington
  • 3 rd – Pippa Serleth, 3rd Grade, W-K Elementary, Winona

Middle and High School

  • 1 st -Outstanding Interpretation: Trinity Prom, 6th Grade, Kennedy School, St. Joseph
  • 1 st -Outstanding Interpretation: Grace Going, 12th Grade, Winona Senior High School, Winona
  • 2 nd – Irene Guillen, 12th Grade, Winona Senior High School, Winona
  • 3 rd – Matthew Benson, 11th Grade, Century School, Park Rapids
  • 3 rd – Nina Dao, 12th Grade, Winona Senior High School, Winona