Search

Reflections Results

PTA Reflections 2019 Minnesota State PTA Results “Heroes Among Us”

Winners in each category received one of the following rewards:

1st Place– OUTSTANDING INTERPRETATION advances to National PTA competition.

2nd Place– Award of Excellence.

3rd Place– Award of Merit.


MUSIC CATEGORY

1st-Outstanding Interpretation: Violet Kemmis, 2nd Grade, Oakwood Elementary, Plymouth

1st-Outstanding Interpretation: Cassandra Bolster, 4th Grade, North Star Unit, (Park Rapids)

1st-Outstanding Interpretation: Jarrett Galzki, 6th Grade, Century School, Park Rapids

2nd-Tenley Schueller, 2nd Grade, Century School, Park Rapids

2nd-Annika Saur, 5th Grade, Congdon Park Elementary, Duluth

2nd-Annabelle Bolster, 6th Grade, North Star Unit, (Park Rapids)

3rd– Avery Schueller, 4th Grade, Century School, Park Rapids

LITERATURE CATEGORY

1st-Outstanding Interpretation: Andrew Froehle, 1st Grade, Congdon Park Elementary, Duluth

1st-Outstanding Interpretation: Abigail Froehle, 5th Grade, Congdon Park Elementary, Duluth

1st– Outstanding Interpretation: Seamus Schwaba, 6th Grade, North Star Unit, (Winona)

1st-Outstanding Interpretation: Rishab Haldar, 11th Grade, North Star Unit, (Eden Prairie)

2nd-Nathan Sayachack, 5th Grade, Olson Elementary, Bloomington

3rd-Olivia Meyer, 5th Grade, Holdingford Elementary, Holdingford

3rd-Annie Colon, 3rd Grade, Washington-Kosciousko Elementary, Winona

DANCE CATEGORY

1st-Outstanding Interpretation:  Maggie Gross, Holdingford Elementary, Holdingford

FILM PRODUCTION

1st-Outstanding Interpretation: Kaylee Nereson, 4th Grade, Oakwood Elementary, Plymouth

2nd-Annika Saur, 5th Grade, Congdon Park Elementary, Duluth

3rd-Wesley Friberg, 5th Grade, Olson Elementary, Bloomington

SPECIAL ARTIST

1st-Outstanding Interpretation: Kenny Barr, 8th Grade, Century School, Park Rapids

PHOTOGRAPHY

1st-Outstanding Interpretation: Cael Hoarn, 4th Grade, Washington-Kosciousko Elementary, Winona

1st-Outstanding Interpretation: Madison Benham, 11th Grade, Century School, Park Rapids

2nd-Mitansh Yadav, K, Bamber Valley Elementary, Rochester

2nd-Annika Saur, 5th Grade, Congdon Park Elementary, Duluth

2nd Kaelei Olson, 11th Grade, Century School, Park Rapids

3rd-Noel Skadberg, 11th Grade, Century School, Park Rapids

VISUAL ARTS

Primary

1st-Outstanding Interpretation: Willa Stephens, 2nd Grade, Oakwood Elementary, Plymouth

2nd-Quinn Zoril, 2nd Grade, Oakwood Elementary, Plymouth

3rd-Lindsey Langowski, 1st Grade, Washington-Kosciousko Elementary, Winona

3rd-Sasha Lubovich, 2nd Grade, Congdon Park Elementary, Duluth

Intermediate

1st-Outstanding Interpretation: Hadley Schuer, 5th Grade, Olson Elementary, Bloomington

2nd-Sundari Mehta, 5th Grade, Bamber Valley Elementary, Rochester

3rd-Brooke Schefers, 3rd Grade, Olson Elementary, Bloomington

3rd-Kali Thompson, 4th Grade, Washington-Kosciousko Elementary, Winona

Middle School

1st-Outstanding Interpretation: Adele Jacobsen, 7th Grade, Winona Middle School, Winona

2nd-Madysen Maninga, 8th Grade, Century School, Park Rapids

3rd-Clay Cottrel, 6th Grade, Winona Middle School, Winona

3rd-Lacey Kimmerle, 7th Grade, Winona Middle School, Winona

Congratulations to all of this years amazing artists!

Please see the links below for the category winners for each year.




2018 – Within Reach - Click Here



2017 – “What Is Your Story?” - Click Here